Kapat

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye’de genel olarak YÖK tarafından yönetilen 300’e yakın üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin birçoğu az bir geçmişe sahiptir. Türkiye’de bulunan hem devlet hem de özel üniversiteler, Avrupa genelinde kabul gören Bologna Anlaşması’na uygun yapıdadırlar. Aynı zamanda birçok üniversite uluslararası öğrenci değişim programları sayesinde de yurtdışına öğrenci gönderimi ya da yurtdışından öğrenci alımı yapabilmektedirler. Bu Erasmus isimli öğrenci değişim programı uygulayan üniversiteler, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadırlar. 

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Nelerdir?  

 Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin birçoğu, ülkemizin en büyük iki şehri arasında yer alan Ankara ve de İstanbul’da bulunmaktadır. Ankara ilimizde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alırken aynı zamanda da; İstanbul ilimizde, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında kendilerine yer bulmuştur. Şimdi bu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden 5 tanesine birlikte göz atalım.  

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin arasında bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), beşeri ve sosyal bilimlerde oldukça uzman bir üniversitedir. Ayrıca Türkiye’nin ve Orta Doğu’da yer alan ülkelerin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır ve hala da oynamaya devam etmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde bulunan çoğu öğrenci Erasmus programına dahildir. Üniversitenin öğretim dili İngilizcedir.

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi, 1863 tarihinde Robert Koleji ismi ile kurulmuş ve Amerika Birleşik Devletleri sınırları haricinde kurulan ilk Amerikan üniversitesi olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerin başında gelen Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Boğazı ve Rumelihisarı Kalesi’nin yakınında yapılmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde olduğu gibi, eğitim dili olarak İngilizce’yi kullanmaktadırlar. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi, Amerikan yükseköğrenim sistemi ile beraber hareket etmektedir.

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, 1993 tarihinde İstanbul ili sınırları içinde bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. Koç Üniversitesi’nin ismi, büyük bir iş adamı olarn Vehbi Koç’un soyadından gelmektedir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, 22 lisans, 32 yüksek lisans ve 18 doktora programıyla birlikte çok büyük standartlara ev sahipliği yapmaktadır.

Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi, ismini bilim ve kent kelimelerinden almıştır. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Bilkent Üniversitesi, 1984 tarihinde Türk akademisyen İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin kar amacı olmayan ilk kuruluşudur. Türkiye’de ki en geniş kapsamlı akademik kütüphaneye sahip olan Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin en önemli araştırma üniversitelerinden biri konumundadır.

Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi, İstanbul’da bulunan bir diğer vakıf üniversitesi olarak dikkat çekmektedir. Sabancı Üniversitesi, 1999 tarihinin sonbaharında eğitim ve öğretime başlayan ve aynı zamanda da 4 bine yakın öğrenci sayısına sahip olan başka bir genç ve dinamik bir üniversitedir. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde ve Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde kendi öğrencilerine hem lisans hem de aynı zamanda yüksek lisans düzeyinde bir imkan da sunmaktadır. Sabancı Üniversitesi’den okuyan öğrencilerin yaklaşık olarak yarısı bursludur.

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi diğer bir adıyla İTÜ, İstanbul, Türkiye’de bulunan bir devlet üniversitesi. Türkiye’de ilk kez televizyon yayınlarının yapılması ve ilk üniversite radyosunun kurulması gibi Türkiye’de ki pek çok ilkler İTÜ sayesinde yapılmıştır.

Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir’de yer almaktadır. Uzaktan eğitimin en yaygın olduğu üniversite olarak bilinmektedir. Üniversitenin kuruluşu, 1958 yılına dayanmaktadır. Kayıtlı kişi sayısına göre, Avrupa’nın birinci, dünyanın ise en büyük üçüncü üniversitesi konumundadır.

Erciyes Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi, 1978 yılında Kayseri Üniversitesi ismi ile kurulmuştur. Daha sonrasında Erciyes Üniversitesi ismini almıştır. Eğitim, araştırma ve sağlık hizmetleri vererek, ülkemize birçok desteği bulunmuştur. Erciyes Üniversitesinde bulunan makineler ve binaların büyük bir kısmı şehrin zenginleri tarafından üniversiteye bağışlanmıştır.

Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi ya da diğer ismiyle HÜ, 1967 yılında Ankara’da kurulmuştur. Üniversitenin merkez kampüsü Sıhhiye’de, diğer kampüsü ise Beytepe’de bulunmaktadır. Özellikle sağlık alanında yapılan önemli çalışmalarla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul’da 1911 yılında kurulmuştur. İlk kuruluş ismi ise, Mekteb-i Alisi olmuştur. Zamanla daha da geliştikten sonra şuan kullanılan isim verilmiştir. Türkiye’de teknik bölüm denildiği zaman akla ilk gelen üniversitelerden biridir. Özellikle de makine ve sanayi anlamında yapılan yenilikler sayesinde ülke gelişiminde büyük rol oynamaktadır.