Kapat

Telefon Rootlama Nedir? Nasıl Root Atılır?

Android rootlama işlemi neden nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, android bir telefona root atmak isteyen kullanıcıların sahip olduğu ayrıcalıklar sistem dosyalarının eklenmesi, düzenlemesi ve silinmesi şeklinde olmaktadır. Bu anlamda olanak tanıdığı rootlama ile sisteminizde çeşitli değişikliler yapmanız mümkündür. Root erişim sağlayan uygulamaların da kullanımını sağılar. Her ne kadar büyük kolaylık sağladığı düşünülse de bu tip işlemlerin telefonunuza zarar verebileceğini de unutmamanız gerekir. Sonuç olarak olmaması ihtiyaç duyulan bir çalışma sistemini telefonuna entegre ettiğinizi bilmelisiniz.

Android Cihazlarda Root Nasıl Atılır?

Yedekler alındıktan sonra usb sürücü ve root şeklinde dosyalarınızı temin etmeniz gerekmektedir. Ancak root dosyasının cihaz ile uyumlu olması da önemlidir. Eğer uyumlu olmazsa telefonunuzun açılması mümkün olmamaktadır. Android cihazlarda rootlama telefon geliştirici bir özelliktir. Kingo Android Root programı üzerinden rootlama için herhangi bir android telefonunu bilgisayara bağlayabilirsiniz. Bu sayede uygulama derhal telefonunuza tanımlanacaktır.

Telefonunuzu rootlamak istiyorsanız bu uygulama ne olursa olsun gerekmektedir. Oluşabilecek herhangi bir durum için, içindeki her şeyi bilgisayarınıza yedeklemeniz önemlidir. Tüm işlemler sona erdikten sonra Kingo Android Root, kullanıcılarına sadece tek bir seçenek sunmuş olmaktadır. Kabul edince de işlemleriniz devam eder. Root işlemi çok kısa süren bir işlemdir. Birkaç dakika içinde sona erer. Bittikten sonrasında ise usb bağlantınızı kesmeniz ve programı kapatmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Kullanmadan Root İşlemi

Kullanımı ve kurulumu oldukça sıradan olan Kingroot uygulaması ile root nasıl atılır burada bu konudan bahsettim. Kingroot android işletim sistemine sahip olan cihazınızı saniyeler içerisinde root atma yapabilmenizi elde eden bir uygulamadır. Kingroot root atma uygulamaları arasında en sıradan ve kapsamlı olanı olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Tek bir tıklamayla cihazınızı rootlar. Temiz bir ara yüze sahip olan ve kullanımı oldukça rahat bu uygulama zorlanmadan telefona ya da tablete root atabilir. Ancak bu uygulama sadece 2.3 – 5.0 android sürümlerine sahip cihazlara root atma için geliştirilmiş bir uygulama olduğundan dolayı bu aralıktan daha yüksek olan android sürümlerine root atma yapabilmesi maalesef mümkün değil.

Eğer telefonunuzun android sürümü belirttiğim aralıktan yüksekte ise Kingroot root atma yöntemini denemenize bile gerek yok. Çünkü başarılı olamayacaksınız. Sizin uygulamanız gereken, aşağıda anlattığım TWRP root atma yöntemini kullanmak.

Ayrıca Kingroot bu aralıkta bulunan androidlerin de hepsine root yapamayabiliyor. Peki, farklı bir mobil uygulama ile 5.0 üzeri android telefona root atma mümkün mü? Hemen hemen 5.0 ve üzeri android sürümlerinde root yapma için kullanılabilecek bir mobil uygulama geliştirilmediği için, yalnız bilgisayar kullanarak root atma yapılabiliyor. Eğer android sürümünüz daha yüksek ise birazcık aşağıda anlattığım yöntemi kullanmanız lüzumlu. Çünkü bir tek o yöntem kullanılarak 5.0 üzeri android sürümlerine root yapılabilir.

Root Yapmanın Sakıncaları Nelerdir?

Telefonun yazılımına direk müdahale edildiği için pek çok üretici bu işlemden sonrasında telefonu garanti dışında bırakabilir. Zira servise göndermeden önce un-root denilen yöntemle eski haline gelmesini sağlamanız iyi olacaktır.

Root genelde sıradan bir işlem olsa da deneyimsiz kişiler elinde kalıcı zararlara sebep olabilir. Root işlemini Türkiye’de kanuni bir engel olmasa da bazı ülkelerde hala yasak olma ihtimali vardır.

Root yapılan bir cihaza üreticiler yazılımlarını otomatik olarak gönderemeyebilir. Bu tür durumlarda da internet üzerinden yeni yazılım yüklenmesini ve tüm bu işlemleri kendiniz yapmanız gerekebilir. Bu konum bir avantaja çevrilerek, ülkemize gelememiş güncellemeleri herkesten önce yüklemenizi de sağlayabilir.