Kapat

Suyun Vücut İçin Önemi

İnsan hayatı için oksijenden sonra en önemli madde su. Dünyada yaşayan her canlının yaşamını başarılı bir şekilde sürdürebilmesi ve hayata tutunabilmesi için en gerekli iki maddeden birisi sudur. Ayrıca, biyolojik döngünün sağlanabilmesi için en temel unsur olarak da tanımlanabilir. Yani suyun önemi gerçekten de önemli bir konudur.

M.M 4. yüzyılda, “Dünyanın iki maddesi su ve topraktır.” diyen Empodekles’den bu yana onlarca anlam yüklenen suyun insan vücuduna önemi de oldukça fazladır. İnsan vücudundaki toplam su kütlesi, insanın kendi vücut ağırlığının 3’te 2’si kadardır. Bu oran yaklaşık olarak %50 ila %70 arasında değişmektedir. Yaşa, boy uzunluğuna, kiloya ve kişinin günlük hayatta yaptığı spora göre farklı oranlar da elde edilebiliyor. Suyun vücuda önemi ise sayısız özellikle açıklanabilir. Sizler için en temel özelliklerini sayacağımız su, insan yaşamı için olmazsa olmaz bir kaynaktır.

Su Nedir?

İnsan vücudunda dolaşan her türlü kan, tükürük, idrar, mide salgısı gibi sıvıların büyük kısmı su bileşenlerinden oluşur. Besinler ve içecekler yoluyla vücuda giren su, sindirim sistemi tarafından emildikten sonra kana karışır. Vücut içerisinde kan dolaşımıyla her yeri gezerek müsait kılcal damarlardan çıkarak doku sıvılarını oluşturur. Yine kan dolaşımıyla böbreklere gelen su ise idrar yoluyla vücut dışarısına atılır. Yani vücudumuza giren suyun bir miktarı organ ve sistemlerimiz tarafından kullanılırken diğer bir miktarı ise vücudumuzdan dışarı atılıyor.

Suyun İnsan Vücudundaki Rolleri

Örneğin su, yediğimiz her türlü besinin hem sindiriminde, hem emiliminde hem de vücut içi dolaşımında rol oynar. Vücudumuz, içerisine giren besinleri öğütmek ve hücrelere taşıyabilmek için suya ihtiyaç duyar.

Su yine insan hücrelerindeki tüm gerekli olan biyokimyasal tepkilerin oluşmasında yer alır. Sadece hücreler için değil dokularımız, organlarımız hatta sistemlerimiz için de oldukça önemlidir. Her organın, sistemlerimizin çalışabilmesi için suya ihtiyacımız vardır.

İnsan metabolizmasından dolayı oluşan her türlü zararlı maddeleri vücut içerisinde gerekli yerlere taşıyarak onların atılmasını sağlar. Vücut ısısının dengesinde ve denetiminde de rol oynayan su, eklemlerin kayganlığını da sağlar.

Su Olmazsa Ne Olurdu?

Su olmasaydı, elbette evrende yaşam denen bir şey olamazdı. Dünyamızda en fazla bulunan madde olan su, canlılar için de temel bir maddedir. İnsan vücudunun %70’ini oluşturan bir sıvının olmadığını hayal edin, vücudumuz bile olmazdı. Su sadece yer yüzünde göller, denizler ve okyanuslar halinde değil yine yediğimiz her türlü meyve ve sebzelerde de bulunur. Kısaca açıklayacak olursak evrendeki hayatın olmasının sebebi sudur. Su hem insanlar için temel bir besin kaynağı olurken, gerekli hava olayları sayesinde de yediğimiz besinlerin de kaynağı olmaktadır.