Kapat

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim ?

İçerisinde sayısız zehirli maddeyle birlikte toplamda 4000’den fazla kimyasal madde bulunan sigaralar, e-sigaralar, pipolar, veya sigara dumanının solunması bile kişi üzerinde hem psikolojik hem fiziksel bir bağımlılık oluşturur. İçerisindeki nikotin tamamen ölümcül bir bağımlılık yapıcı maddedir. Sigara bağımlılığını bir beyin hastalığı olarak da ele alabiliriz. Kişinin beyninin yapısını ve fonksiyonlarını tamamen değiştirebilen ve sigaraya bağımlı olmasını sağlayan bir hastalık olarak işlenebilir. Kişiler tüm bu bilgileri bilmelerine rağmen sigara kullanmaya devam ederler. Peki sigara içmekten nasıl kurtulabiliriz? Sigarayı nasıl bırakabiliriz? Sigarayı bırakarak daha mutlu bir hayata sahip olmanızı sağlayacak harika bir liste hazırladık.

Sigarayı Bırakmak İçin Atılacak Adımlar

sigara bırakma Adım 1: Öncelikle kendinize bir gün belirleyin. O güne kadar sigara kullanımınızı oldukça düşürmeye çalışarak tarih  gelince sigarayı tamamen unutun. İlk olarak aklınızdan silmeniz gerekmektedir. Sigarayı çağrıştıracak her türlü nesneyi gözünüzün önünden kaldırın ve rahat bir yaşama merhaba diyin.

sigara bırakmak için Adım 2: Kendinize bir plan hazırlayın. Plan içerisine gönlünüzü rahatlatmak amacıyla bir daha sigara içmeyeceğinize dair bir söz yazabilirsiniz. Lakin burada önemli olan farklı maddeler vardır. İlk olarak plan içerisinde sigarayı neden bırakmak istediğinizi yazın. Bunun bir veya birden fazla sebebi olabilir. İkinci olarak ise sigarayı bıraktığınız zaman size ne faydaları olacak ;hem ekonomik hem de ruhsal olarak güçleneceğinizi de not etmeyi unutmayın. Bu planı evinizde her zaman görebileceğiniz bir köşeye bırakın,asın ve sürekli ona bakmaya çalışın.

sigara bırakmak için atılacak adımlar Adım 3: Bu adımda sigarayı aklınıza getirmemek için neler yapabileceğinizi ve sigara aklınıza gelirse nasıl çözümler üretebilirsiniz bunları anlatacağız.
▪️ İlk olarak gün içerisinde kesinlike dişlerinizi 2 veya 3 defa fırçalayın.
▪️ Bol su için.
▪️ Ayrıca gün içerisindeki boş zamanlarınızı doldurmaya çalışın. Sigara içmek en çok boş zamanlarınızda aklınıza gelecektir. Bunu engellemek amacıyla bir hobi edinebilir veya spora başlayabilirsiniz.
▪️ Bol meyve ve sebze yiyin.
▪️ Sigara içtiğiniz zamanlar sigarayı en çok nerede içiyorsanız o ortama girmemeye çalışın.
▪️ Sürekli yürüyüş yapmaya çalışın.
▪️ Aklınıza sigara gelmesi durumunda ise 10 kere derin nefes alarak nefesinizi yavaşça bırakarak rahatlayın.
▪️ Sigara yerine ağzınızı meşgul edecek şekersiz sakız, aşırıya kaçmadan kuruyemişler özellikle ayçekirdeği, kalorisiz atıştırmalıklar gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.Yine bu bağlamda ellerinizi de boş bırakmayacak örneğin ; stres çarkı,topu gibi nesneler bulundurun.
▪️ Sigarayı bıraktıktan sonra oluşan yoksunluk belirtileri ve sigara içme isteğini,krizini önlemek için eczanelerden bant,pastil,sakız gibi ürünler alınabilir.

sigara bırakma yolları Adım 4: Son adımda sigarayı bırakmanızı pekiştirecek bir yöntem sağlıyoruz. Yeşilay veya türevi yardım kuruluşlarından ücretsiz destek alabilirsiniz. Sigara ve tütün bağımlılığında vücudunuza ne tür zararlar geldiği, sigarayı nasıl bırakacağınız tarzı birçok yardım ve öneriyi ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

Sigarayı Bırakırsanız Neler Kazanırsınız?

💙 İlk 1 gün içerisinde sigarada bulunan nikotin vücudunuzu terk eder, kalp atış hızınız normalleşir, ciğerleriniz olması gereken duruma döner.
💙 İkinci günden itibaren yavaş yavaş tat ve koku duyularınız eski özelliklerine geri kavuşur.
💙 Öksürük,nefes almakta güçlük gibi şikayetlerinizden kurtulursunuz.
💙 İlk 2 ay içerisinde kan dolaşımınız iyileşir. Bu zaman zarfında spor yapmanız veya günlük yürüyüşe çıkmanız çok faydalı olacaktır. Yine nefes darlığı, öksürme gibi problemler de vücudunuzu terk eder.
💙 5 yıl sonra kalp krizi yaşama riskiniz yarı yarıya iner.
💙 Ekonomik olarak iyileşirsiniz.
💙 Zehirli maddelerden arındığınız için hem ruhsal hem fiziksel olarak çok daha iyi bir konuma ulaşırsınız. Daha zinde ve enerjik olursunuz ,kondisyonunuz artar.