Kapat

Kendini Sevmek ve Kabullenmek İle Başlar Herşey

kendini sev ve kabullen

excel  listbox context menu Kendini Kabullen ve Sev

Sevgi, başka bir varlığa duyulan yoğun duygu bütünüdür. Fakat sevgiyi sadece başka bir varlığa duyulan duygu yoğunluğu olarak değerlendirmek eksik kalacaktır. Duygularımızı kendimize çevirmeyi başardığımız an kendimizi sevme yolunda ilk adımı atmış oluruz. İnsanların dünyada yemek ve barınma gibi temel ihtiyaçları olduğu kadar özel ihtiyaçları da vardır. Bu özel ihtiyaçlar kişinin iç dünyasıyla ilgilidir. İçsel sevgi ve kabullenme konusunda sorun yaşayan insanlar hayatta fazlasıyla mutsuz olabilir. Yemek yiyemeyen insanla sevgiyi hissetmeyen insanın duyduğu açlık aslında aynıdır. Bu açlığı yaşamayan insanlar kendini seven ve kabullenen insanlardır. İnsan için hayattaki her şeyin başlangıcı kendisidir. Dolayısıyla sevmeye de yine kendinden başlamak oldukça önemlidir.

Kendini Sevmek Nedir?

kendini seven başkalarını da sever

Sevginin başlangıcı öncelikle saygı duymaktır. Saygı duymadığımız şeyleri sevemeyiz, sevsek bile bu geçici bir sevgidir. Kendimize olan sevgimizin kalıcı ve sağlam temeller üzerine kurulması için öncelikle kendi ruhsal benliğimize ve bedenimize saygı duymalıyız. Bu saygı ruh ve bedenimize ihtiyacı olan her şeyi eksiksiz bir şekilde sunmakla başlar ve insanın kendini sevme serüveni bu şekilde hayat bulur. Kendini sevmek demek, her şeyin en iyisini hak ettiğimize ve dünyada tek olduğumuza kalpten inanmak demektir. Kendimizi sevmek için öz yatırım yapmaktan ve kendi ihtiyaçlarımızı karşılamaktan geride durmamalıyız. Dünyadaki en önemli şeyin öz dengemizi sağlamak olduğunu unutmamalıyız. Biz kendimizi seviyor, ruh ve bedenimize istediğini veriyorsak, ancak o zaman diğer insanlara bir faydamız olabilir.

Doğayı, hayvanları, bitkileri ve insanları sevebilmek için öncelikle kendimizi sevmemiz gerekir. Öz sevgisi ve saygısı olmayan, kendini kabullenemeyen insanlar diğer hiçbir şeyi sevemezler. Sadece etraftaki diğer canlı ve nesnelere geçici bir takıntılık hali yaşarlar ya da onlar için kendilerini feda ederler. Kendimizi sevmemiz bizlere, vazgeçilecek en son şeyin kendimiz olduğunu hatırlatmaktır. Biz iyi olursak dünya iyi olur diyebilme özgürlüğünü bizlere kendimizi sevme duygusu sağlayabilir.

Kendini Kabullenmek Nedir?

 kendini kabullenİnsanların kendi olumlu veya olumsuz, güçsüz veya güçlü, iyi ya da kötü özelliklerini bilmesi yetmeyebilir. İnsanlar bunlar arasında pozitif olanlar dışında negatif olanları da fark ederek kabullenmelidir. Hayatta herkesin başarısızlıkları, umutsuzlukları, yetersizlikleri olabilir ve bu gayet doğaldır. Özümüzdeki iyi veya kötü her özelliğimizle kabullenmek oldukça önemlidir. Özünü sevmeyi başarabilmiş insan kendini kabullenebilir, kendini kabullenmeyi başaran insan da özünü sever. Bu iki kavram insan için aslında aynı şeyi ifade etmektedir. Bireysel eksikliklerimiz düzeltilebilir boyuttaysa bunu düzelterek, eğer kalıcı bir boyuttaysa bunu kabullenerek yaşamayı öğrenmeliyiz. Değiştiremediğimiz şeyi kabullenmek bizi içsel olarak daha rahat ve huzurlu hissettirecektir. Fakat değiştirmek için gereken çabayı göstermek de oldukça önemlidir. Bir iş için gösterilen tüm çaba yine sizin içinizi rahatlatması ve kendinize gereken değeri vermeniz için oldukça önemlidir. Fakat ne olursa olsun ister değiştirin ister kabullenin, sadece kendinizi sevmeyi unutmayın. İçsel benliğinizle kavga etmekten ve kendinizi acımasızca yargılamaktan vazgeçin.

Kendimizi Sevmek ve Kabullenmek İçin Neler Yapmalıyız?

İnsan kendisine karşı diğer insanların olduğundan daha acımasız olabiliyor. Benliğinize haksızlık etmeyi bir an önce bırakarak olaylarınıza ve durumunuza objektif bir şekilde yaklaşmayı göz ardı etmeyin. Eğer yaklaşamıyorsanız mutlaka objektifliğine inandığınız bir insandan bu konuda yardım alın.
kendini sevmek Kendinizi asla aşağılamayın ve aşağıya çekmeyin. Hor görmek insana yalnızca başarısızlık ve umutsuzluk vaat eder. Aşağılamak ve yermek yerine olumlu taraflarınızı göz önüne alarak değerlendirmeye çalışın. Tabii ki polyanacılık oynamak bizim gerçek hayatla bağlarımızı yıpratsa da bazen bardağa dolu tarafından bakmak bizi besler ve kuvvetlendirir.
kendini sevme Olumlu yönlerinizle ilgilenmek için çok fazla olumlu özellik sahibi olma çabanız oldukça önemli. Size iyi geleceğini düşündüğünüz şeyleri denemekten ve yapmaktan çekinmeyin.
kendine inanma İnsanların sizin ve yaptıklarınız hakkındaki olumsuz düşüncelerine yenik düşmeyin. Öncelikle her şeyi bireysel kabullenişiniz için yaptığınızı unutmayın.
kendimi seviyorum Mutluluğu başkalarının eleştirilerinde ya da iltifatlarında aramayın. Mutluluk kaynağınız ve besleyiciniz daima kendiniz olun.
kendime inanıyorum Kendinizi sevmek için bu sevginin içinize dolmasını beklemeyin, siz sevgiye gidin.
kişisel gelişim Sizin kendinizi sevmenizi ve kabullenmenizi olumsuz etkileyen her şeyden bir an önce uzaklaşın. Bazen etrafımızda arkadaşlarımız, ailemiz, akrabalarımız, sosyal çevremiz ve partnerlerimiz bizleri birçok yönden eksik ve yetersiz hissettirebilir. Bu tür durumlarda kendimizden nefret etmek ve yapamadığımızı düşünmek yerine bu hissin gerçek olup olmadığını yine objektif bir şekilde değerlendirin. Değerlendirmenizin sonucunda bu durumun yanlış bir yargı olduğunu düşünüyorsanız, yolunuza durmaksızın devam edin.
Hiçbir şey sizin istek ve fikirlerinizden değerli değil unutmayın. Fakat bahsedilen konularda gerçekten bazı eksiklikler görüyorsanız kendiniz bu konuda değiştirip değiştirmek istemediğinize karar vererek ilerlemelisiniz.
Hayat sizin, kararlar sizin, uygulama tarzı sizin ve siz oldukça kıymetlisiniz. Önce kendimizi severek kucaklayacak sonra kabullenerek kollarımızı gökyüzüne açacağız. Yükselişimiz işte tam da bu noktada başlayacak.
kendinizi sevin Kendinize hak ettiğiniz değeri verin. Kendinize yaptığınız hiçbir yatırım boşa değildir. Kendini seven ve kabullenen insan dünyaya kollarını açar ,bunu da hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.