Kapat

Kaliteli Bir Yaşam: Minimalizm

“Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”.  / Platon

İçinde bulunduğumuz tüketim toplumunda yaşam kalitesi sahip olduğumuz materyallerle sınırlandırılıyor. İşte tam bu noktada yaşamında daha özgür, daha mutlu ve bilinçli farkındalığa sahip bireyler olmayı amaçlayan ”minimalizm” , sade bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkıyor.

Minimalizm, materyal ve zihinsel olarak hayatımızdaki fazlalıklardan kurtulmayı amaçlayan bir yaşam felsefesidir. Önemli olan sahip olduğumuz şeylerin miktarı değil sahibi olduğumuz şeylerin hayatımıza kattığı değerlerdir. Yaşamımızda fayda sağlamayan şeyler belli bir süre sonra karmaşıklığa sebep olur. Bu karmaşıklık ise yorucu ve stresli bir hayat sürmemize etkendir. Basit birkaç uygulamayla minimalist yaşama adım atmak mümkün.

1-Düşünmeden tüketmeye son verin.

Satın almak istediğin o şeye gerçekten ihtiyacın var mı? Ya da sırf yeni modeli çıktı diye satın almak istediğin o şey seni gerçekten de mutlu edebilecek mi?

Satın alma psikolojisinin altında yatan en önemli faktör sahip olmanın verdiği hazdır. ”Ne kadar çok şeye sahipsek o kadar çok mutlu oluruz” düşüncesi bizleri mutsuzluğa sürüklemekte. Sahip olduklarımız yetmedikçe daha fazlasını istiyor ve bunun sonucunda strese giriyoruz. İhtiyacımız olmayan şeylerden kurtulduğumuzda yaşadığımız stresten de kurtulacağız.

2-Daha az isteyin.

Ne sıklıkla kullanacağım ve bana faydası olacak mı ? Her alışverişinizde kendinize bu soruları sorun. Bir şeyin farklı renklerine veya çeşitlerine gerçekten ihtiyacınız var mı? Yaşam kalitemiz sahip olduğumuz şeylerin miktarı ile değil sahip olduğumuz şeylerin kalitesiyle artar. Minimalizm az ile yetinmek değil az olanda kaliteyi keşfetmektir. Miktarı az olan şeyler hayatımızın farklı yönlerini zenginleştirir.

3-Faydalı olana yönelin.

Minimalizm asıl faydalı olana yönelip içinde bulunduğumuz karmaşadan kurtulmamızı amaçlar. Çevrenizde size faydası olmayan şeylerden uzaklaştıkça zihninizin rahatladığını fark edeceksiniz. Etrafınıza baktığınızda kullanmayı unuttuğunuz ve ihtiyaç duymadığınız birçok eşya göreceksiniz. Eşya kalabalığından kurtulduğunuzda siz eşyalara değil eşyalar size hizmet etmeye başlayacak.

Sadeleşmeye başladıkça yaşamınızı sürdürmek için daha az şeye ihtiyaç duyduğunuzun farkına varacaksınız.