Kapat

Gıda Satın Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

gıda alırken dikkat edilecekler

Gıda satın alırken nelere dikkat edilmeli ? 

Her ne kadar tüketici sağlığı ve gıda güvenliğinin önemi sürekli olarak vurgulansa da, ülkemizde bu gibi konulara bazı satıcı firmalar tarafından gereken hassasiyet gösterilmemektedir. Bizler tüketici olarak böyle durumlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini içeriğimiz de açıklamaya çalışacağız. 

ürün alırken ambalajını inceleyin Ürün Ambalajını dikkatlice inceleyin.

Ambalajında delik, çatlak, yırtık bulunan gıda maddelerini satın almayalım. Üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin ve tarihi geçmiş gıdaları satın almayın. Son kullanma tarihleri, gıdanın uygun muhafaza şartlarında tutulacağı göz önüne alınarak yazılır, örneğin soğukta muhafaza edilmesi gerektiği yazılmışsa, gıdanın 2-4°C’lerde saklanacağı varsayılır. Gıda bu koşullarda tutulmamışsa, son kullanma tarihinin bir önemi kalmamaktadır. Çünkü bazen bazı gıdalar paketinden çıkarıldığında küflenmiş olabilir. 

buzdolabı sıcaklığını kontrol edin Raflardaki,soğutucudaki sıcaklığı kontrol edin.

ürün alırken buzdolabı saklama koşulları
  • Taze meyve ve sebze: < 10°C
  • Süt ve süt ürünleri: < 4°C
  • Et, balık, tavuk: < 2°C
  • Dondurulmuş gıda: < -18°C

Gıdaların muhafaza ve saklama sıcaklıkları bu şekilde olmalıdır. Bulunduğu soğutucu ve donduruculardaki sıcaklık ölçerlerden kontrolünü sağlayabiliriz. 

taze ürün alın Taze ürünleri seçin.

gıda alırken taze ürünleri seçin

Meyve ve sebzelerin görünümünün olabildiğince taze olmasına dikkat edelim. Üzerinde çok lekeleri olan, çürümüş sebze ve meyveleri almaktan kaçının. Elbette ki yalnızca görünümün gıdanın güvenli oluşunun bir garantisi olmadığını unutmayın. Bunun için sadece görme açısından değil diğer duyu organlarımız ile duyusal olarak (elle kontrol, kokusuna bakarak) kontrol ederek satın alın. 

süt ürünlerinin tarihini kontrol edin Süt ve süt ürünlerinin tarihini kontrol edin.

süt ürünleri alırken tarihine bakın

▪️ Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı olanlar tercih edilmelidir. Açıkta satılan süt ürünleri hijyenik koşullarda üretilmediği gibi brusella, salmonella gibi insan sağlığını önemli derecede tehdit eden mikroorganizmalar içeriyor olabilir. 
▪️ Sokakta satılan çiğ sütler alınmamalıdır. Bu sütler tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir sağlanamadığından mikroorganizma yükü artabilir. Bu nedenle her zaman orijinal ambalajlı pastörize veya uzun ömürlü (UHT) sütler alınmalıdır. 
▪️ Süt ve süt ürünleri birkaç gün içerisinde tüketilecek miktarda alınmalıdır. Satın alındıktan sonra en kısa sürede buzdolabına konarak, orada muhafaza edilmelidir. 

et ve tavuk seçimi Et ve Tavuk seçiminde dikkat edilecekler :

et tavuk seçerken dikkat edilecekler

▪️ Kırmızı etler bir bütün ya da yarım halde ise etlerin üzerinde yasal damgaları bulunmalıdır.

▪️ Taze olarak satışa sunulan kırmızı etler canlı ve parlak kırmızı renkte, tavuklar ise canlı, diri, parlak ve gri beyaz renklerde olmalıdır.

▪️ Doğal renklerinin dışında aşırı sarı, yeşil vb. renklerde etler satın alınmamalıdır.

▪️ Uzun süreli muhafaza edilmiş etlerde yüzeylerinin kurumasına bağlı olarak donuk ve koyu kahve ya da kararmış olan etler alınmamalıdır.

▪️ Et-tavukların kendilerine özgü kokularının dışında ağırlaşmış kötü bir koku, ilaç-dezenfektan kokusu bulunuyorsa satın alınmamalıdır.

▪️ Reyonlarda hazır olarak bulunan et ve tavuk kıymalarını mümkünse alınmamalıdır. Taze olarak çektirilmelidir.

▪️ Günlük ihtiyaçtan fazla alınan etler, tek seferde tüketilebilecek şekilde bölünerek evlerde derin dondurucularda muhafaza edilmelidir.

market alışverişinde dikkat edilecekler Son söz olarak şu hususu da vurgulayalım ; gıda maddesi satın alırken önce kuru ve konserve gıdaları, sonra taze sebze ve meyveleri, sonra da taze et ve balıkları en son olarak donmuş gıdaları alalım. Bozulmaları engellemek için bahsettiğimiz muhafaza koşullarından dolayı alışveriş sıralamasını bu şekilde yapmalıyız.