Kapat

Excel’de Gelişmiş Fatura Dizaynı

excel veri doğrulama listesinde arama yapma

Her ne kadar muhasebe , ön muhasebe amacıyla kullanılan birçok program olsa da kullanım kolaylığı ve işlevselliği açısından Ms Excel hesaplama,tablolama,grafik gibi konularda tartışmasız en çok kullanılan program özelliğini koruyor.

       Excel’de fatura kesme amacı ile yıllar önce oluşturduğum şablonu biraz daha geliştirerek, faturaya ürün ve firma bilgilerini diğer çalışma sayfalarından getirme işlemini hızlandırmak , kullanıcının işini kolaylaştırmak için eklediğim Veri Doğrulama Listeleri’ne arama özelliği ekledim. Aranmak istenen kelimenin ilk harfi yazıldıktan sonra açılır listeyi açan oka tıklandığında , o harf ile başlayan kelimeler açılır kutuda sıralanır. İstenirse bir harf değil de birkaç harf yada kelimenin tamamı yazılarak da arama yapılabilir.

Açılır listeden seçilen ürünün fiyatı da karşılık gelen sütunda ,hücreye girdiğimiz formül sayesinde otomatik olarak görüntülenir.

Örneğin ;ürün fiyatlarının gösterildiği H sütunundaki H11 hücresine, A11 hücresindeki ürünün fiyatını getirmek için şu formülü girdik:

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(A11; Urunler2;2;YANLIŞ));"";DÜŞEYARA(A11; Urunler2;2;YANLIŞ)) 

Buradaki Urunler2 bizim tanımladığımız Ad’lardan biri . O nu da şu şekilde tanımladık Formüller_Ad Yöneticisi bölümünden:

=KAYDIR(Ürünler!$B$3;;;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Ürünler!$B:$B)-1;4)

Formülde bulunan sondaki 4 rakamının kullanılma amacı ,ürünler sayfasında ürün isimleri B sütununda sıralandığından ; ürün özellikleri fiyat vs. B sütunu ile beraber 4 sütunda yer alır.

Faturadaki ürün fiyatları girilen adet ile çarpılarak formül yardımı ile otomatik olarak hesaplanır . Yine genel toplam ve KDV oranı otomatik olarak hesaplanarak faturaya eklenir. A46 hücresine uyguladığımız fonksiyon ile genel toplam yazıya çevirilir.

rakamı yazıya çevir

excel açılır listede aramaFatura içinde A sütununa eklediğimiz veri doğrulama listelerinde arama yapabilmek için ise şu işlemleri gerçekleştirdik :
excel fatura Ad Yöneticisi’nde Urunler_Ekle şeklinde yeni bir ad tanımladık ,

excel ad yöneticisi

excel gelişmiş fatura A15 hücresini ele alırsak ,burada veri doğrulama listesi oluşturmak için hücreyi seçtik ve Veri_Veri Doğrulama bölümünde Kaynak(source) kısmına şu formülü girdik :

=KAYDIR(Ürünler!$B$3;KAÇINCI($A15&"*";Urunler_Ekle;0)-1;;EĞERSAY(Urunler_Ekle;$A15&"*");)

excel ipucu Önemli ve unutulmaması gereken bir püf noktası ise; Veri Doğrulama pencesinde Hata Uyarısı tabında “Geçersiz veri girildikten sonra hata uyarısını göster” yazısının yanındaki onayı kaldırmaktır. Aksi halde istediğimiz şekilde veri doğrulama listesi oluşturamayız.

excel Ürünler sayfasının Worksheet_Deactivate() prosedürüne ise şu VBA kodları eklememiz gerekti:

excel worksheet deactivite metodu

Yukarıdaki kodlar ile Ürünler sayfasına ürün kaydettikten sonra , sayfadan ayrılınca A3 hücresinden başlayarak E sütunundaki son dolu hücre dahil ,ürünler B3 hücresi baz alınarak alfabetik sıraya göre dizilir.

Görüldüğü gibi işlemlerin çoğu formülasyon ile yapılmaktadır. İçinde arama yapılabilen açılır liste oluşturmak için ,A15 hücresindeki liste formülü ,istenen diğer hücrelere de uygulanabilir. Örneğin ; Q19 hücresinde veri doğrulama listesi oluşturmak için Veri Doğrulama penceresinde Kaynak bölümüne =KAYDIR(Ürünler!$B$3;KAÇINCI($Q19&””;Urunler_Ekle;0)-1;;EĞERSAY(Urunler_Ekle;$Q19&””);)
formülü girilir. Hata Uyarısı bölümündeki “Geçersiz veri girildikten sonra hata uyarısını göster” özelliği iptal edilir.

Veri doğrulama listelerinde arama yapılabilen Excel fatura şablonunu 📥 buradan indirebilirsiniz.

İstenirse önceki şablonlarda olduğu gibi ,veri doğrulama listesinde arama yapmadan , açılır listenin tümünü görüntüleyerek ve istenen ürün seçilerek giriş yapılabilir. Önceki klasik fatura şablonu 📥 buradan indirilebilir.

Excel’de not almak için ,yapılacaklar listesi oluşturmak, yıllık planları veya önemli günleri işaretlemek amacıyla oluşturduğumuz Excel yıllık takvim ajanda örneğimizi excel yıllık takvim buradan indirebilirsiniz. Takvimi oluşturmak için sadece sayfadaki butona tıklamanız yeterli.

Excel 3’lü (E-Ticaret) Fatura Şablonu

Hazırladığım bu fatura şablonunda, birinci bölümde oluşturulan fatura diğer iki bölüme kopyalanır.Bölümlerin karışmaması için ,bölümler arasına sarı renkli birer sutun ekledim.Müşteri adı ,ürün,fiyat vs. yerlerini tahmini olarak ayarladım.Fatura yazıcıya gönderilirken,kullanıcının basılı faturalarına göre ayarlama yapması gerekebilir.

💡 Önemli bir husus ise ; ayarlama yapılırken faturadaki formülasyonun bozulmaması için satır,sutun ekleme – silme gibi işlemler yapılmaması gerekir .Sadece satır veya sutunların genişlik ,yükseklik ayarlarında değişiklik yapılarak şablonda değişiklik yapılabilir.

Diğer fatura şablonlarında olduğu gibi ,ürün ve müşteri adlarını ,açılır kutular (Veri Doğrulama Listeleri) kullanılarak seçilebilir.Ürün seçildiğinde stok kodu,birimi,fiyatı ilgili hücrelere otomatik getirilir.Fiyat şablon dışında bir hücreye (AL20) yazılır ve adeti yazıldığında adet * fiyat = tutar şeklinde tutar hesaplanır , I20 hücresinden başlayarak ürün çeşidine göre yazılır.

Yazıcıdan çıktı alınmadan önce, hücreleri belirtmek için 1.bölüme eklediğim kırmızı renkli başlıkları ve aralardaki sarı sutun ayraçların silinmesi gerekir.

excel A4 3lü fatura şablonu

📥 3’lü fatura şablonu buradan indirilebilir.