Kapat

Diyet Yaparken Yaptığımız Yanlışlar

diyet yanlışlar

excel invoice

Diyette Yapılan Hatalar

Özellikle pandemi döneminde çokça evde kaldığımız bugünlerde hareketsiz yaşamın sonucu alınan kilolar can sıkıcı olabiliyor ve çareyi diyet uygulamakta görüyoruz. Diyet yaparken bir uzmandan ,diyetisyenden daha çok çevremizden duyduğumuz kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. Sonuçta da uyguladığımız diyet başarısızlıkla sonuçlanıyor ve fazla kilolarımız ile başbaşa kalabiliyoruz.

Bu yazımızda diyet yaparken yaptığımız yanlışları ,doğru bildiğimiz ama gerçekte yanlış olan diyet gerçeklerini sıraladık.

Su tüketimi : Su içersem zayıflarım düşüncesi kesinlikle yanlıştır.diyet su içmek Su sodyum,potasyum,kalsiyum,magnezyum gibi mineralleri doğal olarak barındırır ama içinde bütün besin ögeleri yoktur. Besin ögeleri olarak adlandırdığımız vitaminler, mineraller, karbonhidrat, protein ve yağ açısından zengin olmadığı için aşırı su tüketimi zayıflatmayacaktır. Sadece sağlıklı yaşam için günlük 2,5-3 lt su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Az uyumak : “Az uyursam kilo veririm” düşüncesi de yanlıştır , az uyunduğunda kilo verme durumu olmaz çünkü gece açlık hormonlarımız çalışır ve açlık hormonlarımız çalıştığı için sürekli mutfağa gitme alışkanlıkları oluşur. Ayrıca az uyuduğumuz için oluşan psikolojik stres ,yorgunluk ve halsizlik sonucu gün içinde verimimiz düşer. Bunun için mümkün olduğunca en az 5 saat , en çok 8 saat uyku düzenine önem vermemiz gerekir.

Öğün atlamak : Örneğin, sabah öğününü atlarız, akşam öğününü atlarız, günde tek öğün beslenme şekline seçeriz oysa ki bu da yapılan hatalardan bir tanesidir.diyette öğün atlamakBu şekilde kilo verenler var ama bu kaybedilen yağ dokusu değil kas ve ödem olarak kaybedilir ve kaybedilenler hızlı bir şekilde kaybedilir,sonrasında ise ne yazık ki hızlı bir şekilde 2 katı olarak geri alınır. Mümkün olduğunca 3 tane ana öğün , 2-3 tane de ara öğün sıkıştırılması şeklinde beslenme faydalı olacaktır.

Kepekli ürün tüketmemek ,hayatımızdan tamamen kepeği çıkartmak : Bu diyetten kepekli ürünleri çıkartmada yapılan hatalardan bir tanesidir. Kepeği hayatımızdan çıkarttığımızda ucudunuzda ister istemez kas ve ödemlerden kaybederiz,yağdan kaybetmeyiz. Kepekli ürünleri hayatımızdan çıkartmayalım , çıkartması gereken kişiler, doktor kontrolünde olmak kaydıyla kansızlığı olan kişilerdir.Onun haricinde günlük kepek miktarı kullanımının faydası olacaktır.

Kiloların geri alınması ,diğer hatalardan biridir. Diyeti yaparız ,kontrol zamanı geldiğinde diyeti bütünüyle bırakırız,bu da yapılan hatalardan biridir.Koruma dönemi için 1 senenin içinde 1.ay 3.ay ve 6.aylar kritik dönemlerdir.Mutlaka bu zamanlar hekime gidilmesi gerekir.Eğer 1 sene içinde bu kritik dönemlerde kilomuzu korursak zaten otomatik olarak vücut ona adapte olacaktır ve kilomuz korunmuş olacaktır.

Lahana tüketmek : “Lahana tüketirsem zayıflarım” düşüncesi de yanlıştır. diyet yaparken lahana tüketmeLahana gerçekten vitamin, mineral açısından zengin besin maddelerinden biridir. Ama diyetisyenlerin lahanayı tavsiye etme sebebi ise düşük kaloriye sahip olduğu içindir. Lahana tek başına kesinlikle kilo vermemizi sağlamaz. Zaten şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır ki ; hiçbir besin tek başına etkili değildir. Mutlaka beslenme ile beraber spor ve daha sonra su tüketimi bizim için önemli hususlardır.

Protein diyetleri ,uzun süre proteinli diyet ile beslenmek : Bu şekilde kilo da verilir ancak tekrardan hızlı bir şekilde kilolar geri alınır. Şöyle bir düşündüğümüzde ne kadar uzun süre tüketebiliriz ? Proteinli diyetleri ,karbonhidrat ve yağı sıfırlayarak sadece protein diyetli beslenmek ne kadar zor öyle değil mi? Proteinli diyet yapan insanlarda tatlı ihtiyacı çok fazla olur ; çünkü karbonhidrat sıfır ,yağ sıfır olduğu için direkt tatlı ihtiyacına yönelirler. O yüzden protein diyeti bizi kısa süreliğine zayıflatacaktır. Uzak durulması daha faydalı olacaktır.

Zayıflama ilaçları : Zayıflama ilaçları bizi ölümcül bir yola sokabilir. diyet yaparken zayıflama ilaçları kullanmaDikkatli olmak gerekir.Bu ilaçları, mutlaka beden kitle indeksi 40’ın 45’in üzerinde olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması daha faydalı olacaktır.

“Sabahları aç karnına elma sirkesi tüketirsem zayıflarım” inancı : Bu da yapılan hatalardan  bir tanesidir. Sabahları elma sirkesi uzun süre tüketildiğinde midede asit borusunu tahriş edeceği için elma sirkesinin salatalarda kullanılması daha faydalı olacaktır.

Detoks diyeti : Özellikle medyada vs. yerlerde görürüz, “3 günde 5kg veriyorum”,”10 günde 15kg veriyorum” başlıklı ibareleri. Sonrasında detoks diyetietkilenip bu diyetleri uygularız .Asliında detoks dediğimiz vücudu toksinlerden arındırmaktır.Ama bu uzun süreli değil, örneğin vücudumuz aktif değilken,tatiller gibi durduğu zamanlarda tercih edilmelidir . Uzun süreli yapılacak bir diyet değildir 3 gün ,maksimum 5 gün uygulanacak bir diyettir .Ancak uzman bir hekimin kontrolünde yapılması faydalı olacaktır.

Hayatımızdan 3 beyazı; un, tuz şekeri uzak tutmak : Aslında hekimler bu şekilde önermezler. Önerilen tuzun belli bir miktar; Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği miktar olan günde 5gr kadar alınmasıdır. Şeker konusunda ise diyabet hastası olanlar olabilir,şeker miktarının ayarlamasında şeker yerine mesela doğal tatlandırıcılar bal,pekmez,tahin tercih edilebilir.Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmamıza gerek yoktur.

Light ürünler kullanmak : Light ürünlerin kalorisi yok anlamına gelmez. diyette light ürünler kullanmaÖyle düşünüldüğü için light ürünlere çok fazla yükleniliyor.Buna yoyo sendromu denmektedir. Birçok insanın yaptığı diyet ürünlerine yüklenip bir anda  kilo verip daha hızlı şekilde kilo aldıkları kanıtlanmıştır.O yüzden light ürünlerin miktarının da sınırlı tutulmasında fayda vardır.

“Sigarayı bırakınca,kilo aldım” düşüncesi : Burada yapılan yanlış şudur; sigarayı bırakınca nikotin miktarı azalmış olur ama onun yerine konan sigarayı bırakınca kilo alınırmıbesin miktarı önemlidir.Mesela sakız çiğnemek gibi ağız birşeylerle meşgul edilebilir.Yurt dışında yapılan araştırmalara göre gün içinde sakız çiğnenmesi ve 150dk egzersiz yapılması sene boyunca sadece 2kg artışına sebeb olmaktadır.Sigara bırakmak bahane olmamalı onun yerine konacak besin miktarı çok önemlidir.

“Akşam 19.00′ dan sonra yemek yersem kilo alırım” inancı : Diyelim ki ;çok yoğun bir iş tempomuz olabilir ve akşam 20.00′ de eve geliyoruzdur, burada bizim için önemli olan akşam 20.00′ de geldiğimiz zaman ana yemeğimizi yiyebiliriz ama karbonhidratlı besinler tüketmemeye çalışarak ,protein ağırlıklı sebze yemekleri gibi yiyecekler tercih edebiliriz.Bir de saat 21.00-21.30 arası bir minik ara öğün yapabiliriz.Bu bir porsiyon meyve olabilir,bir su bardağı süt olabilir,bu şekilde beslenirsek kilo artışı olmayacaktır,aksine kilo veririz.

Sabahları aç karnına limonlu su içmek zayıflatır inancı : Aslında hekimlerin sabahları limonlu su içmeklimonlu su  tavsiye etme amacı limonun kabuğundaki pektin lifinin kabızlığı önlemesi içindir.Limonlu su kişiyi zayıflatmaz,pektin lifi kullanımı diyete yeni başladığımız zamanlar kabızlığın önlenmesi için faydalı olacaktır.

Kırmızı etten uzak durmak : Diyet yapanlarda “Ben kırmızı et tüketirsem diyet kırmızı et tüketmemekilo alırım” düşüncesi olabilir, ancak kırmızı et CLA dediğimiz konjuge linoleik asit açısından ve demir,çinko yönünden zengin olduğu için mutlaka beslenmemizde yer alması gereken etlerden bir tanesidir.Haftada 2-3 defa tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Açken mi tok iken mi spor yapmalıyız ? Açken spor yapıldığında vücuttan ödem ve kas kaybına neden olacaktır. Bu yüzden kesinlikle açken spor yapılmamalı ,yemekten 30-40 dk sonra yapılan sporun yağ yakımında faydası olacaktır.

“Kan şekerim düştü, hemen tatlı birşeyler,şeker alıyım” düşüncesi : Kan şekerimiz düştüğü zaman bir dilim tam buğday ekmeği yanında bir kibrit kan şekerim düştü tatlıkutusu kadar beyaz peynir tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.Kan şekerleri hipoglisemi olan kişiler şeker olarak kullanabilir ama sağlığı yerinde bir insanın kan şekeri düştüğünde hemen şekere yönelmesi doğru değildir.

Yağı tamamen hayatımızdan çıkarmak : Vücudun yağ miktarına da ihtiyacı vardır.Şunu unutmayalım ki, dengeli bir diyet dengeli bir beslenme programında karbonhidrat, protein ve yağ belli bir miktarda olmalıdır.

“Vitamin destekleri,vitamin alırsam kilo alırım” endişesi : Özellikle D diyet vitamin desteklerivitamini ve B12 vitamini en önemli vitaminlerdendir.Bunlar kilo alımında değil tersine kilo verilmesine yardımcı olacağı için vitamin desteği kullanılabilir.

Günde tek öğün beslenmek : Farzedelim sabah kahvaltı yapmıyoruz akşam yemeği yiyoruz,akşam yemek yemiyoruz sabah kahvaltısı yapıyoruz ,oysa ki böyle durumlarda kanda glikoz oranımız düşmeye başlıyor,glikoz oranı düşmeye başladıkça kaslardan kullanmaya başlıyor .O anda akşama kadar hiçbir şey yemediniz akşam yediniz bu sefer vücut onu kendine tokluk sinyali olarak algılayacağından bir anda onu vücuda depo ediyor ve bunlar vücutta yağ olarak depo kalıyor.

Ekmeği tamamen hayatımızdan çıkarmak : Ekmeğin günlük yaşamdan ekmeği hayatımızdan çıkarmatamamen çıkarılması yanlıştır.Vücutta kilo kaybı olacaktır ama bunu hızlı bir şekilde geri alırız ve tatlı ihtiyacı gün içinde çok fazla olacaktır ki bunlar diyet yaparken istenmeyen durumlardır.Günde 2-3 de olsa tam buğday unundan yapılmış ekmek, bulgur pilavı yenebilir.

Son söz olarak unutmayalım ki herkesin vücut yapısı farklıdır ,bunun bilincinde olalım. Mutlaka bir diyetisyen kontrolünde kişiye özel diyet programı olmalıdır. Örneğin; şeker hastalığınız olabilir,insülin direnciniz olabilir,bu gibi durumlarda ve ayrıca kilonuza, boyunuza ve bazal metabolizma hızınıza göre destek alınması faydalı olacaktır.Günlük egzersizle beraber yukarıdaki maddelere uyulursa hem sağlıklı beslenmiş olunacak ve bu beslenme şekli yaşam tarzı haline gelmiş olur.