Kapat

Çayın Koronavirüse Etkisi

çay koronavirüs

koronavirüsden korunmak içinKoronavirüse karşı koruyucu aşılamanın hız kazandığı bugünlerde ,geleneksel içeceklerimiz içinde üst sıralarda yer alan çayın bir yararı daha keşfedildi.

Uzmanların yaptığı araştırmaların sonucunda ; çayda bulunan flavonoid- flavonoller grubundan bir bileşik olan kuersetin (quercetin) virüsün hücreye girerken tutunduğu reseptördeki kiliti kapatır, virüs tutunamaz. Örneklendirirsek ; virüsün dikensi çıkıntısını anahtar olarak düşünülürse,kuersetin anahtarın yerleşeceği ACE2 denilen reseptörleri kapattığı için,anahtar içeri giremez ,yani virüs hücreye ,tutunamaz ve giremez.

çay kuersetin

Kuersetin tüketimi arttıkça ,özellikle koronavirüs ve de diğer virüslere karşı güvenliğimiz daha yüksek seviyelere çıkar.Kuersetin geleneksel Türk çayında ve yeşil çayda olduğu gibi kırmızı soğan ve elmada da bol miktarda bulunur.

Çayda bulunan kuersetin ve kateşin(catechin) ikilisi ;
çayda kateşin Kilo kontrolünde
Kalp damar sağlığında
Belleği korumada oldukça etkilidir.

Özellikle gıdalarda en yaygın şekilde ve çayda bulunan flavonoid grubu bileşiklerden olan kateşinler bilinen en güçlü bellek koruyucu antioksidanlar arasında önemli sıradadır. Antioksidanlık bakımından kateşinler, C vitamini ile kıyaslandığında çok daha güçlü ve etkili bileşiklerdir.

Yeri gelmişken sağlığa yararları açısından yeşil çay ile geleneksel Türk çayının arasında fazla bir fark bulunmamaktadır.Uzmanların yaptıkları araştırma sonuçlarına göre ; demlenmiş haldeki bir fincan siyah çayda 268 mg. flavonoid var iken, yeşil çayda bu miktar yaklaşık 316 mg. dır. Oldukça küçük bir değer için siyah çayın lezzetinden vazgeçilmese yerinde bir karar olur herhalde…